The 90th Academy Awards rewarded a surreal love story, a Chilean drama, the portrayal of a violent cop and more.

The Academy Awards are over for another year and the winners are floating on a wave of fuzzy glory.

On Sunday night at the 2018 Oscars, the big winner was a love story involving a fish-man, which beat out a revenge comedy centered on the death of a teen girl and a horror flick featuring body-snatching Caucasian people.

Heading into the night, Guillermo del Toro’s The Shape of Water led the field with 13 nominations, and it ended up winning four Oscars, including major categories Best Picture and Directing, as well as Production Design and Original Score.

The other big winners of the night were Jordan Peele, who won Best Original Screenplay for Get Out; Frances McDormand and Sam Rockwell, Best Actress and Supporting Actor (respectively) for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri; James Ivory, who won Best Adapted Screenplay for Call Me by Your Name; Gary Oldman, who won Best Actor for The Darkest Hour; and Allison Janney, for Best Supporting Actress for I,Tonya.

This year’s Oscar race was marked by a wide-open Best Picture race. And as evidenced by the variety in winners in those major awards, there was no sweep. Del Toro’s The Shape of Water won Best Picture but didn’t win in any of the acting categories, nor did it win Original Screenplay.

The following is a list of nominees with the winners indicted with an asterisk (*) and the word “WINNER.”

Here’s the full list of winners is below.

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Mary J. Blige, “Mudbound”
Allison Janney, “I, Tonya” *WINNER
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

Willem Dafoe, “The Florida Project”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” *WINNER

FOREIGN LANGUAGE FILM

“A Fantastic Woman” *WINNER
“The Insult”
“Loveless”
“On Body and Soul”
“The Square”

DOCUMENTARY (SHORT)

“Edith + Eddie”
“Heaven is a Traffic Jam on the 405” *WINNER
“Heroin(e)”
“Knife Skills”
“Traffic Stop”

DOCUMENTARY FEATURE

“Abacus: Small Enough to Jail”
“Faces Places”
“Icarus” *WINNER
“Last Men in Aleppo”
“Strong Island”

ORIGINAL SONG

“Mighty River,” “Mudbound”
“Mystery of Love,” “Call Me by Your Name”
“Remember Me,” “Coco” *WINNER
“Stand Up For Something,” “Marshall”
“This is Me,” “Greatest Showman”

ANIMATED FEATURE FILM

“The Boss Baby”
“The Breadwinner”
“Coco” *WINNER
“Ferdinand”
“Loving Vincent”

ADAPTED SCREENPLAY

“Call Me by Your Name” *WINNER
“The Disaster Artist”
“Logan”
“Molly’s Game”
“Mudbound”

ORIGINAL SCREENPLAY

“The Big Sick”
“Get Out” *WINNER
“Lady Bird”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

ACTOR IN A LEADING ROLE

Timothée Chalamet, “Call Me By Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Gary Oldman, “Darkest Hour” *WINNER
Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

ACTRESS IN A LEADING ROLE

Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” *WINNER
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Meryl Streep, “The Post”

DIRECTING

Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Paul Thomas Anderson “Phantom Thread”
Guillermo del Toro, “The Shape of Water” *WINNER

BEST PICTURE

“Call Me by Your Name”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Post”
“The Shape of Water” *WINNER
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

PRODUCTION DESIGN

“Beauty and the Beast”
“Blade Runner 2049”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“The Shape of Water” *WINNER

CINEMATOGRAPHY

“Blade Runner 2049” *WINNER
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“Mudbound”
“The Shape of Water”

COSTUME DESIGN

“Beauty and the Beast”
“Darkest Hour”
“Phantom Thread” *WINNER
“The Shape of Water”
“Victoria and Abdul”

SOUND EDITING

“Baby Driver”
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk” *WINNER
“The Shape of Water”
“Star Wars: The Last Jedi”

SOUND MIXING

“Baby Driver”
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk” *WINNER
“The Shape of Water”
“Star Wars: The Last Jedi”

ANIMATED SHORT FILM

“Dear Basketball” *WINNER
“Garden Party”
“Lou”
“Negative Space”
“Revolting Rhymes”

LIVE ACTION SHORT FILM

“DeKalb Elementary”
“The Eleven O’Clock”
“My Nephew Emmett”
“The Silent Child” *WINNER
“Watu Wote/All of Us”

ORIGINAL SCORE

“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water” *WINNER
“Star Wars: The Last Jedi”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

VISUAL EFFECTS

“Blade Runner 2049” *WINNER
“Guardians of the Galaxy Vol. 2”
“Kong: Skull Island”
“Star Wars: The Last Jedi”
“War for the Planet of the Apes”

FILM EDITING

“Baby Driver”
“Dunkirk” *WINNER
“I, Tonya”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

MAKEUP AND HAIRSTYLING

“Darkest Hour” *WINNER
“Victoria and Abdul”
“Wonder”

Best Dressed in Oscars Awards

Comments

comments